Siirry sisältöön
Haku

Luontoliikunta


Tervetuloa luonnonläheiseen Siuntioon!

Pyörämatkailureitti

Siuntio – Inkoo maastolenkki

Maastoreitin kuvaus
Kierros alkaa ja päättyy Siuntion rautatieasemalla. Sen pituus on 32 km ja siinä on noin 270 nousumetriä. Osa mäistä on jyrkkiä. Sen kiertämiseen on hyvä varata noin kolme tuntia sekä pysähtymisaika kohteissa. Noin puolet reitistä on päällystämätöntä tietä. Päällystämättömästä tiestä noin 6 km on maastoreittiä tai polkua, jolla on vaativia osuuksia. Kalliot maasto-osuuksilla voivat olla liukkaita. Reitti ylittää vilkkaasti liikennöidyn tien 51 kahdesti, missä on noudatettava varovaisuutta.
Vaativien osuuksien vuoksi reitille suositellaan maasto- tai gravelpyörää. Vaativimmat osuudet pyörää voi myös taluttaa, jolloin talutettavaa matkaa kertyy yhteensä noin 1–3 km riippuen siitä, kuinka kuivia kalliot ja polut ovat. Reittiä ei ole merkitty maastoon eikä se aina kulje selvää polkua pitkin, joten vierailijalla täytyy olla navigointilaite reitin seuraamiseksi.

Kohteet
Siuntion rautatieasemalta alkava reitti vie Siuntion ja Inkoon kauneimpiin luontokohteisiin. Reitti lähtee Siuntion keskuksen halki etelään pyörätietä pitkin. Degerbyntien risteyksessä reitti vie länteen historiallista Vanhaa Kuninkaantietä pitkin. Päällystetty tie kulkee peltoja metsämaisemien halki. Inkoon puolella Degerbyssä voi pysähtyä Degerbyn Deliin, ennen 51-tien ylittämistä Kopparnäsiin.
Kopparnäsissä reitti on aluksi hyväkuntoista soratietä, joka johdattaa kohti suosittua Kopparnäsin ulkoilualuetta. Reitti soveltuu suurimmalle osalle polkupyöristä noin km 16 saakka, minkä jälkeen maasto muuttuu vaativammaksi.
Polku kiertää monia Kopparnäsin ja Saunaniemen kauniimpia rantoja, kallioita ja uimapaikkoja. Matkan varrella on pysähtymis- ja nuotiopaikkoja. Reitti kulkee suurelta osin kauniin tiheässä metsässä. Reitiltä voi poiketa myös alueen monille merkityille maastopyöräreiteille sekä upeisiin patikointimaastoihin. Polkuosuuden jälkeen reitti palaa ensin soratielle ja sitten päällystetylle pyörätielle. Se kulkee Pickala golfin alueen halki, missä on saatavilla ravintolapalveluita.
51-tien ylityksen jälkeen reitti palaa ensin hiljaista maantietä ja sitten pyörätietä Siuntion keskukseen.

Kopparnäs – Störsvik

Kopparnäs–Störsvik on laaja ja yhtenäinen merenranta-alue Siuntion ja Inkoon rajalla. Alue tarjoaa upean yhdistelmän kalliorantoja, arvokasta saaristoluontoa, kauniita maisemia ja rikasta kulttuurihistoriaa.

Kopparnäsin maisemaa hallitsevat komeat kalliot, joilta avautuu näkymä merelle ja saaristoon. Kallioiden lomassa vaihtelevat metsät, niityt, suot ja pellot. Störsvik puolestaan on monimuotoinen luontokeidas, jossa ranta-alueet vaihtelevat laakeista kallioista jyrkänteisiin ja tervaleppälehdoista hiekkarantoihin. Alueen sisäosissa sijaitsevat vanhat metsät, Kvarnträsk-järvi ja sen ympäristö sekä rehevät rantametsät ja -niityt muodostavat Etelä-Suomessa harvinaisen luonnonsuojelu- ja virkistysaluekokonaisuuden.

Yhteiskäyttöiset reitit – huomioi luonto ja muut kulkijat

Kopparnäs–Störsvikin alueen reitit soveltuvat sekä kävelyyn että pyöräilyyn. Pyöräillessä on tärkeää huomioida muut ulkoilijat ja säätää vauhti tilanteen mukaan, jotta kaikilla on turvallinen ja miellyttävä kokemus.

Luonnon suojelemiseksi pysy reitillä, vaikka polku olisi märkä tai mutainen – näin estetään maaston kuluminen. Vältä ajamista kallioilla tai alueilla, joissa kasvaa jäkälää ja sammalta, sillä ne ovat herkkiä vaurioitumaan.

Störsvik – Siuntio

Parkkipaikka: Kolaholmen 100

Ajo-ohje: Helsinki-Hanko-tieltä (51) käännytään Störsvikintielle. Aja noin 5 km. Käänny oikealle puhdistamon P-paikalle.

Metsäistä kalliota rannassa.

Reitit

Rävbergetin kierros 1,6 km – elämyksiä luonnossa

Kopparnäs kustrutt 4,0 km – kierros kallioilla ja rannan rauhassa

Klobbackankierros 2,7 km – upea luontokokemus saaristossa

Brändöskatans bulevard 2,9 km – meren ja metsän maisemissa

Råbergets runda 4,3 km – vaihtelevaa luontoa ja huikeita näkymiä

Högbacken

Lepopirtintie 56

Högbackenin ulkoilureitti sijaitsee Hotelli Siuntion eteläpuolella hotellin ja Tjusträskin välissä. Reitti sijoittuu osittain uudelle Rauhan tyyssijan luonnonsuojelualueelle, joka on yhdeksän hehtaarin kokoinen.

Högbackenin ulkoilualueella on eri pituisia aluetta kiertäviä luontopolkuja, joihin on osin esteetön pääsy.

  • Pähkinäpolku 930m
  • Lähdepolku 320m
  • Aurinkopolku 550m

Luontopolku johdattelee kävijät kauniille tasanteille ja laavuille.

Luontoretkikohteita

Siuntiosta löytyy monta hyvää retkeilyn kohteita, esim.

Sammaleisia kiviä.

Kuninkaantie

Kuninkaantie on yksi kauneimmista pyöräily- ja autoilureiteistä Etelä-Suomessa. Sen varrella sijaitsevat keskiaikaiset kirkot, upeat kartanot, maalaukselliset ruukit sekä viehättävät satamakaupungit kertovat tien vanhasta historiasta. Tule vaeltamaan historiallista reittiä!

Sjundbyn linna puiden takana

Esitteitä ja karttoja on saatavilla:

Kunnantalo
Puistopolku 1
02580 Siuntio
(09) 260 611
siuntio(at)siuntio.fi

ABC Pickala
Rannikkotie 31
02580 Siuntio

Tutustu kaikkiin yhdistyksen virkistysalueihin: