Kilometrikisa 2025 är avslutad!

Kilometrikisa är över igen!
I år cyklade Frank Dürr laget till seger – ett stort grattis till vinsten!
Vår skol-PT Viljami intervjuade Frank:
- Vilka känslor har du efter tävlingen – vad betyder vinsten för dig?
Bra känsla! Det är fantastiskt att se att vardagscykling kan ge sådan uppskattning. Vinsten känns belönande och motiverar mig att fortsätta cykla även i framtiden.
2. Hur kändes det att cykla över 1000 kilometer under ett halvår – var det mentalt eller fysiskt tungt?
Att cykla till jobbet är en del av vardagen och gör gott för välmåendet. När man har inställningen att cykla regelbundet känns det inte tungt – tvärtom, det ger energi till dagen.
3. Vilken typ av cykel använde du under tävlingen – fanns det något särskilt som hjälpte dig med prestationen?
Jag cyklade med en hybridcykel som passar både i stadsmiljö och för längre sträckor. Den är mångsidig och bekväm att cykla med, vilket säkert hjälpte mig att orka hela säsongen.
4. Vilken var den längsta enskilda sträckan du cyklade under Kilometrikisan?
Den längsta sammanhängande sträckan var lite över 50 kilometer. Det var en trevlig tur och det kändes bra att utmana sig själv med en lite längre runda.
Tack Frank och Viljami för intervjun!
Vårt lag hade totalt 145 cykeldagar och cyklade sammanlagt 3741,8 kilometer.
Tack till alla deltagare!