Siuntion kunta Matkamessuilla 2026

Siuntion kunta osallistuu Matkamessuille 16.–18.1.2026 Helsingin Messukeskuksessa yhdessä Hotelli Siuntion, SE Actionin ja Porkkalan Parenteesi ry:n kanssa. Osastolla esitellään Siuntion monipuolista matkailu- ja tapahtumatarjontaa sekä kerrotaan kunnasta yleisesti.
Siuntion osasto on osa laajempaa Länsi-Uudenmaan yhteisosastoa, joka toteutetaan yhteistyössä Inkoon, Raaseporin ja Hangon kanssa.
Ohjelmaa Siuntion osastolla
Perjantai – Kuninkaantie
- klo 14–15 Kuninkaantie Siuntion maisemissa
Lauantai – Siuntion historia ja kulttuuritapahtumat
- klo 11–12 Siuntion historia
- klo 12–14 Siuntion Keskiaikaiset Markkinat
- klo 14–16 Lux Musicae -festivaalin taiteellinen johtaja, oopperalaulaja Johanna Rusanen
- klo 16–17 Porkkalan vuokra-aika 1944–56
Sunnuntai – Siuntionjoki ja liikuntatapahtumat
- klo 12–13 Käsipalloturnaus Sjundeå Cup
- klo 13–14 Juoksutapahtuma SIF Run
- klo 16–17 Siuntionjoki
Perjantaina osastolla kuullaan Kuninkaantiestä Siuntiossa. Lauantaina osastolla vierailevat Siuntion Keskiaikaiset Markkinat keskiaikaisissa asuissa kertomassa tapahtumasta sekä Lux Musicae -festivaalin edustajat.
Sunnuntaina vuorossa ovat urheilutapahtumat: Sjundeå Cup, Suomen suurin käsipalloturnaus, sekä uusi juoksutapahtuma SIF Run. Lisäksi on mahdollisuus kuulla Siuntiojoesta ja sen mahdollisuuksista matkailuun.
Yhteistyössä
SE Action
Siuntiolainen matkanjärjestäjä, jonka palvelut keskittyvät kokous- ja virkistyspäiviin sekä ohjelmapalveluihin. SE Action tuntee syvällisesti Siuntion ja koko Länsi-Uudenmaan mahdollisuudet – tarjolla mm. melontaa, pyöräilyä ja kiertoajeluja.

Hotelli Siuntio
Hotelli Siuntio sijaitsee keskellä maalaisidylliä upeissa luonnonmaisemissa. Hotellissa on 96 huonetta, ravintola, kokous- ja juhlatiloja sekä tilaussauna. Auditoriossa on 110 asiakaspaikkaa, ja Villa Miina tarjoaa puitteet juhliin jopa 90 henkilölle. Kiinteistössä toimii myös kunnan uimahalli, liikuntahalli ja kuntosali sekä hyvinvointipalveluja tarjoavia yrittäjiä.

Porkkalan Parenteesi ry
Yhdistys on vuodesta 1999 edistänyt matkailuyrittäjien verkostoitumista ja tarjoaa yli 50 yrittäjän voimin ainutlaatuisia elämyksiä – majoituksesta luontokokemuksiin. Nimi juontaa juurensa Porkkalan vuokrakauteen (1944–1956). Yhdistys toimii Porkkalan vuokra-ajan alueella (Kirkkonummi, Siuntio ja Inkoo). 2026 on Porkkalan Parenteesin vuosipäivä.
Tervetuloa tutustumaan Siuntioon ja sen tarjontaan Matkamessuilla!
Helsingin Messukeskus, 16.–18.1.2026
Lisätiedot
-
Kaisa Kivelä
Kehityspäällikkö
Siuntiontie 504 A, 02580 Siuntio